لیو پرتو صنعت ، طراح و تولید کننده سنسورهای صنعتی

کاربردهای سنسور زاویه

کاربردهای سنسور زاویه

کاربرد سنسورهای زاویه سنج در صنعت (Inclinometers Application)

سنسورهای زاویه از دیرباز به منظور اندازه گیری دقیق زوایای دستگاه ها  و ابزارهای صنعتی، مورد توجه صنعتگران مختلف بوده است. از اینرو روشها و مکانیزم های مختلفی نیز در طول سالیان جهت نیل به این هدف طراحی و ساخته شده اند.  از ژیروسکوپ های مکانیکی(Mechanical Gyroscope) قدیمی تا سیستم های نوین مبتنی بر روشهای جمع آوری اطلاعات چندین سنسور مختلف(Sensor Fusion) جهت اندازه گیری دقیق زوایا، همه و همه حاکی از اهمیت دستیابی به اندازه گیری دقیق و بی نقص در این حوزه  می باشد. 

یکی از جدیدترین روشهای اندازه گیری زاویه، اندازه گیری مبتنی بر سنسورهای خازنی کشت داده شده به روش MEMS در دل قطعات الکترونیکی می باشد.  این قطعات قادر به اندازه گیری شتاب در ۳ محور x,y و z می باشند. اندازه گیری زاویه توسط شتاب سنج های Mems دارای مزایایی از قبیل مقاومت بالای این سنسورها نسبت به تغییرات دما، لرزش و نویزهای الکترومغناطیسی می باشد . 

در این مقاله سعی خواهد شد تا تمرکز اصلی بر روی بررسی کاربردهای این سنسور یا حسگر در صنایع مختلف باشد. لذا در ادامه توضیحاتی در این ارتباط ارائه خواهد شد: 

کاربرد سنسورهای زاویه در صنایع

 

کاربرد سنسور زاویه در صنعت حمل و نقل

 

بیشترین کاربرد این سنسور مربوط به اندازه گیری زوایای بازوهای کرین ها و جرثقیل ها می باشد. اندازه گیری دقیق این بازوها تحت شرایط محیطی مملو از نویزهای محیطی، حرارت و گرد و غبار، عملکرد سنسورهای زاویه را با چالشی بزرگ روبرو می کند. 

وجود میزان قابل توجهی از ارتعاش و لرزش در حین کار که بوسیله جرثقیل ها ایجاد می شود، سبب می شود تا بسیاری از سنسورهای زاویه، خروجی نامفهومی را به کاربر نهایی منقل کنند که مطلوب نمی باشد.  سنسورهای تولیدی شرکت لیو پرتو صنعت با تکیه بر تکنولوژی سنسورهای Mems و بهره گیری از روشهای نرم افزاری و سخت افزاری توانسته است تا به طور کامل این مشکل را مرتفع نماید. 

 

کاربرد سنسور زاویه در صنعت چاپ 

 

در صنایع چاپ و بسته بندی، بحثی به نام تنشن کنترل یا کنترل کشش مطرح می باشد.  در این سیستم یک کنترلری وجود دارد که فیدبک خود را از سنسور زاویه متصل به یک دنسر که وظیفه تنظیم زاویه کشش فیلم و یا رول را بر عهده دارد، تامین مینماید. 

چالش اصلی در این کاربرد، دقت و رزولوشن بالا و تکرارپذیری مناسب در هر بار اندازه گیری توسط سنسور زاویه، می باشد.  سنسورهای تولیدی شرکت لیو پرتو صنعت، امکان تنظیم در زوایای دلخواه و ارائه خروجیهای متنوع را دارا می باشند که گزینه مناسبی برای اندازه گیری زاویه دنسرها به شمار می روند. 

 

کاربرد سنسور زاویه در صنعت تولید انرژی های نو 

 

در صنایع تولید انرژی های تجدید پذیر نیز، اندازه گیری زوایای صفحات خورشیدی به منظور حفظ زاویه مناسب این سلول ها نسبت به نور خورشید، مسئله جدیدی است. که تحقق بخشیدن به آن، باعث افزایش ۲۵ درصدی میزان تولید انرژی در این حوزه خواهد شد. 

 

کاربرد سنسور زاویه در صنعت کشاورزی

 

 صنعت کشاورزی دیگر توان برآورده کردن نیازهای جدید این حوزه را با تکیه بر روشهای سنتی ندارد. از اینرو، نیاز است تا با به کارگیری تکنولوژی های جدید روح تازه ای بر کالبد این صنعت دمید. یکی از این تکنولوژی ها، استفاده از سنسورهای زاویه در صنعت کشاورزی می باشد. کاربردهای زیادی برای سنسورهای زاویه در این صنعت وجود دارد که از آن جمله می توان به کاربردهای زیر اشاره کرد: 

۱)مسیریابی ادوات کشاورزی :

از سنسورهای زاویه سه محوره که قابلیت سنجش زاویه یا(Yaw) یا  هدینگ را دارا می باشند در تراکتورها و یا کمباینها استفاده می شود. این روش سبب خواهد شد تا کاشت و برداشت محصول در مسیرهای کاملا از پیش تعیین شده انجام بپذیرد. این کار در نهایت سبب بالا رفتن کیفیت محصول نهایی و پایین آمدن هزینه ها خواهد شد.  

۲) کنترل رطوبت و دما در گلخانه ها :

کشت و برداشت محصولات در محیط های قابل کنترل نظیر گلخانه ها، امروزه در مرکز توجه قرار دارد. دستیابی به بهترین نتیجه نیز نیازمند به کارگیری تجهیزات کنترلی دقیق نظیر سنسورهای و کنترلرها می باشد. یکی از کاربردهای مهم سنسور زاویه در این صنعت، سنجش زاویه بازوی جک باز و بسته کردن پنجره های گلخانه می باشد. با کنترل زاویه پنجره ها، می توان میزان رطوبت و دمای محیط داخل را در حد مطلوب نگاه داشت. 

 

 

سنسورهای زاویه سری AL لیو
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.