کاربردهای سنسور زاویه

سنسور زاویه دنسر

اندازه گیری دقیق زوایای دستگاه ها  و ابزارهای صنعتی توسط سنسور زاویه ، از دیرباز مورد توجه صنعتگران مختلف بوده است. از اینرو روشها و مکانیزم های مختلفی نیز در طول سالیان جهت نیل به این هدف طراحی و ساخته شده اند. از ژیروسکوپ های مکانیکی(Mechanical Gyroscope) قدیمی تا سیستم های نوین مبتنی بر روشهای جمع آوری اطلاعات چندین سنسور مختلف(Sensor Fusion) جهت اندازه گیری دقیق زوایا، همه و همه حاکی از اهمیت دستیابی به اندازه گیری دقیق و بی نقص در این حوزه  می باشد. 

یکی از جدیدترین روشهای اندازه گیری زاویه، اندازه گیری مبتنی بر سنسورهای خازنی کشت داده شده به روش MEMS در دل قطعات الکترونیکی می باشد که این قطعات قادر به اندازه گیری شتاب در ۳ محور x,y و z می باشند. اندازه گیری زاویه توسط شتاب سنج های Mems دارای مزایایی از قبیل مقاومت بالای این سنسورها نسبت به تغییرات دما، لرزش و نویزهای الکترومغناطیسی می باشد . 

در این مقاله سعی خواهد شد تا تمرکز اصلی بر روی بررسی کاربردهای این سنسور یا حسگر در صنایع مختلف باشد. لذا در ادامه توضیحاتی در این ارتباط ارائه خواهد شد: 

 

leev sanat tilt sensor
leev sanat inclinometer

کاربرد سنسورهای زاویه در صنایع

  • کاربرد سنسور زاویه در صنعت حمل و نقل

  • بیشترین کاربرد این سنسور مربوط به اندازه گیری زوایای بازوهای کرین ها و جرثقیل ها می باشد.اندازه گیری دقیق این بازوها تحت شرایط محیطی مملو از نویزهای محیطی، حرارت و گرد و غبار، عملکرد سنسورهای زاویه را با چالشی بزرگ روبرو می کند. وجود میزان قابل توجهی از ارتعاش و لرزش در حین کار که بوسیله جرثقیل ها ایجاد می شود، سبب می شود تا بسیاری از سنسورهای زاویه، خروجی نامفهومی را به کاربر نهایی منقل کنند که مطلوب نمی باشد. سنسورهای تولیدی شرکت لیو پرتو صنعت با تکیه بر تکنولوژی سنسورهای Mems و بهره گیری از روشهای نرم افزاری و سخت افزاری توانسته است تا به طور کامل این مشکل را مرتفع نماید. 
  • کاربرد سنسور زاویه در صنعت چاپ 

  • در صنایع چاپ و بسته بندی، بحثی به نام تنشن کنترل یا کنترل کشش مطرح می باشد که در این سیستم یک کنترلری وجود دارد که فیدبک خود را از سنسور زاویه متصل به یک دنسر که وظیفه تنظیم زاویه کشش فیلم و یا رول را بر عهده دارد، تامین مینماید. چالش اصلی در این کاربرد، دقت و رزولوشن بالا و تکرارپذیری مناسب در هر بار اندازه گیری توسط سنسور زاویه، می باشد. سنسورهای تولیدی شرکت لیو پرتو، امکان تنظیم در زوایای دلخواه و ارائه خروجیهای متنوع را دارا می باشند که گزینه مناسبی برای اندازه گیری زاویه دنسرها به شمار می روند. 
  • کاربرد سنسور زاویه در صنعت تولید انرژی های نو 

  • در صنایع تولید انرژی های تجدید پذیر نیز، اندازه گیری زوایای صفحات خورشیدی به منظور حفظ زاویه مناسب این سلول ها نسبت به نور خورشید، مسئله جدیدی است که تحقق بخشیدن به آن، باعث افزایش ۲۵ درصدی میزان تولید انرژی در این حوزه خواهد شد. 

نوشتن دیدگاه